Yeni Doğan Bebeklerde Baş Çevresi Ölçümü Nasıl Yapılır?

Bebeklerde kafa çevresi ölçümü, basit bir kontrol gibi görülse de esasında bebeğin beyin fonksiyonlarının normal bir şekilde gelişimiyle ilgili çok önemli verileri barındırmaktadır. Gelişim dönemine göre olması gereken değer aralığından daha küçük veya daha büyük olduğu fark edilen yeni doğan bebeklerde iki önemli hastalık riski bulunmaktadır. Bu sebeple yeni doğan bebeklerde baş çevresi ölçümü, sanıldığı kadar basit algılanmamalı ve üzerinde ciddiyetle durulması gereken konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bebeklerde boy ve kilo ölçümü ve bu değerlerin düzenli olarak takibi oldukça önemlidir. Anneler tarafından sık sık takip edilen bu değerler kadar baş çevresinin ölçümünde de dikkat edilmesi, uzmanlar tarafından hatırlatılmaktadır. Bebeğin fiziki sağlığını yerinde olup olmadığını anlaşılmasında bebeğin boy ve kilo ölçümüne bakıldığı gibi, zihinsel gelişimi için de baş çevresinin uzunluğuna bakarak birtakım tespitler yapmak mümkün olmaktadır. 

Bebeklerde Baş Çevresi Ölçümü

Yeni doğan bebeklerin baş çevresi ölçümü, düzenli bir şekilde yapıldığı taktirde bebeğin beyin gelişiminde birtakım problemler olup olmadığı, bebeğin zihinsel gelişiminin normal şekilde ilerleyip ilerlemediğini anlama konusunda etkili olmaktadır. Bebeklerde olması gereken ölçünün daha dışında bir rakamın elde edilmesi durumunda bebeğin beyin gelişiminde birtakım problemlerin görüldüğünü ele vermektedir. Bu yüzden bebeklerde baş çevresi ölçümüne dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Bebeklerde baş çevresi ölçümünde sağlıklı bir şekilde veri elde edebilmek için illa doktora gitmeye gerek yoktur. Anneler de kendi başlarına gayet kolay bir şekilde bebeklerinin baş çevresini sağlıklı bir şekilde ölçebilir ve bu ölçümleri düzenli bir şekilde takip edebilirler. Bunun için annelerin yapması gerekenlerin başında, bebeğin baş arka çıkıntısı ile kaşlarının hemen üzerinden bir ölçüm almaktır.

Yeni doğan bebeklerin ilk 6 aylık gelişim evreleri sürecinin başından 18. aylık sürece gelene kadar düzenli olarak baş çevresinin ölçülmesi tavsiye edilmektedir. Bebeklerin kafalarının üst kısmında bulunan bıngıldağın, erkenden kapanması baş büyüklüğünü olumsuz etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu noktada annelerin mutlaka dikkat etmesi gereken en önemli nokta, ideal baş çevresi ölçüsünün aşağısında ya da yukarısında bir değer elde etmemeleridir.

Bebeklerde Yastık Kullanılmalı Mıdır?

Yeni doğan bebeklerde yastık kullanımı da annelerin en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Devamlı sırt üstü yatırılan bebeklerin kafalarının arka tarafında düzleşme görülebilir. Bebeklerin kafalarında görülen bu düzleşmenin önüne geçilebilmesi için bebekleri ara ara yan yatırmakta fayda vardır. 

Boyun bölgesi kısa kalan bebeklerde, boyun kaslarının gelişimi ve omurilik problemleri yaşanmaması açısından yastık kullanılmamasına dikkat edilmedir. Bebeklerin düz bir şekilde yastıksız yatması önemlidir. Bunun yanı sıra genel anlamda bebeklerde baş çevresi ölçümü konusuna dikkat edilerek bebeğin bazı durumlarda yüksekte kalması için yastık kullanmak da faydalı olmaktadır.

Öncekini Oku

Bebeklerin Baş Çevresi Ölçümü Önemli Midir?

Sonrakini Oku

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir