Süt Kesilmesi Neden Olur? Anne Sütü Azaltan Besinlere Dikkat!

Annelerde süt kesilmesi, emzirme döneminde en çok korkulan problemlerin başında gelmektedir. Günlük yaşamda annelerin yaşadığı bazı sağlık problemlerinin önlenmesi için kullanılan ilaçlar ve besinler, emzirme dönemindeki kadınlar için süt kesilmesi riskini doğurabilmektedir. Yeni doğan bebekler için büyük önem taşıyan anne sütünün azalması problemi, aynı zamanda bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel gelişiminde gerekli vitamin ve mineral değerlerini alamamasına neden olmaktadır. Süt kesilmesinin nedenleri ve annelerin bu konuda dikkat etmesi gereken konulara dair detaylar yazımızda yer almaktadır.

Yeni doğan bebeğin ilk altı aylık gelişim sürecinde anne sütünün ne kadar büyük bir önem taşıdığı, günümüzde hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Hamilelik döneminden itibaren başlayan annenin süt üretimi, bebeğin ihtiyaçlarına özel olarak üretilen ve tıbben karşılığı olmayan bir besindir. Anne sütü hem anneye hem de bebeğe saymakla bitmeyen faydalar sağlamaktadır. 

Anne Sütü Üretimini Azaltan Besinler Nelerdir?

Anne sütünün kesilme sebepleri bazı annelerde emzirme döneminde görülebilen çok önemli problemler arasında yer almaktadır. Sezaryen ya da normal doğum olması fark etmeksizin doğumdan sonra belirli bir süre geçmesinin ardından emzirilmesi gereken bebeğin anne sütü sayesinde beslenmesi mümkün olmaktadır. Emzirme döneminde bazı annelerde süt üretimi aşırı miktarda olduğundan dolayı bazı anneler süt üretimini azaltmanın yollarını aramaktadır. Ancak uzmanlar annelerin normal şartlar altında süt kesen ilaçları kullanmalarını tavsiye etmemektedir. 

Bebeğin hem zihinsel hem de bedensel gelişiminde önemli bir rol üstlenen anne sütü, göğüslerdeki süt bezlerinin aktifleşmesiyle birlikte kendini göstermektedir. Belirli bir süre sonra göğüste süt bölgelerinde dolan sütlerin boşaltılmaması durumunda annede ağrı ve acı gibi sıkıntılara neden olmaktadır. Bu şikayetlerden rahatsız olan anneler birtakım çarelere başvurarak süt üretimini doğal yöntemlerle azaltmak istemektedir. 

Süt üretim sürecini olumsuz etkileyerek anne sütünün azaltmasına neden olan besinlerin başında maydanoz ve nane gelmektedir. Nanenin kendine has kokusu bile sütün verimini olumsuz etkileyerek bebeğin süt emmesinden vazgeçmesine neden olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra maydanoz, sütün artması için gerekli olan suyun vücut dışına atılmasına neden olduğu için annelerin emzirme döneminde maydanoz tüketiminden uzak durması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra adaçayı bitkisinden yapılan çaylar da süt kesilmesine neden olduğu için tavsiye edilmez.

Anne Sütü Çoğaltan Doğal Karışımlar

Anne sütü üretimini artıran doğal karışımlar, emzirme döneminde yeni doğan bebeğin gelişimine olumlu etki etmektedir. Uzmanların da sık sık vurguladığı gibi ilk 6 ay anne sütünün bebek için hayati öneme sahip olduğunun bilincinde olunması gerekmektedir. Anne sütünün azalması durumunda bebeklere ihtiyacını karşılaması için anne sütüne en yakın olduğu bilinen keçi sütü verilebilir. 

Annelerde süt kesilmesinin nedenleri tespit edildikten sonra şu karışım uygulanarak süt üretiminin artırılması sağlanabilir: Kaynamış suyun içine 3 poşet rezene çayı atıp 5 dakika demleyin. Daha sonra çayın içine limon ve elma dilimleri ekleyip 1 gece buzdolabında muhafaza ettikten sonra tüketin.

Öncekini Oku

Bebekler Anne Sütünü Ne Kadar Süre Almalıdır?

Sonrakini Oku

Bebeğin Üşüttüğünü Anlamanın Yolları

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir