Bebeklerin Zihinsel Gelişimi İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerde zeka geliştirme yöntemleri, beslenme düzeninden oyunlara kadar birçok farklı aşamadan oluşmaktadır. Bebeklerin zihinsel gelişimi sürecini pozitif yönde etkilemenin ilk adımı hamilelik döneminde başlamaktadır. Bu dönemde annenin folik asit ve omega 3 kontrollerini yaptırması ve eksiklik çıkması halinde mutlaka takviye alması gerekmektedir. Bu dönemde alkol ve sigara tüketimine devam etmek bebeğin zihinsel gelişimini yavaşlatmaktadır. 

Hamilelik döneminde bebeğinizle kurduğunuz iletişim de oldukça önem arz etmektedir. Müzik dinlemek ve sohbet etmek bebeğinizi mutlu etmekte ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Annenin bu dönemde stres olması bebeği olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle stresli olmamaya dikkat etmek gerekmektedir. Bebek doğduktan sonra ise zihinsel gelişimini arttırmaya yönelik faaliyetlerinize devam etmeniz gerekmektedir. 

Bebeklerde Zeka Geliştirici Yiyecekler

Bebeklerde zekayı arttıran yiyecekler arasında en önemlisi anne sütüdür. 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenen bebeklerin zihinsel gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. 6 aydan sonraki ek gıda takviyesi döneminde zeka gelişimi için kullanılabilecek besinler şu şekildedir:

 • Yumurta: Bebeğin hafızasının gelişmesine yardımcı olmakta ve beyin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.  
 • Tahıllar: Sinir sistemini geliştirmektedir. Özellikle yulaf, beyin gelişimi açısından oldukça faydalı bir besindir.
 • Yoğurt: Besin dokusunu geliştirmektedir. 
 • Yeşil Sebzeler: Ispanak hafızanın gelişmesine yardımcı olmaktadır. Lahana ise beyin hücrelerinin gelişmesini sağlamaktadır. Bezelye, fasulye gibi besinler de zeka gelişimi için oldukça önemli besinlerdir. 
 • Domates: Hasarlı beyin hücrelerini onarmaktadır.
 • Kırmızı Et: Hafıza gelişiminde oldukça önemlidir. Etin yağsız kısmını baharat ve tuz eklemeden kullanmalısınız. Püreye katarak ya da kıyma şeklinde kullanarak bebeğinize yedirebilirsiniz. 
 • Balık: Bebeğin zekasını geliştiren en önemli besinlerden birisidir. 

Bebeklerde Zeka Geliştirici Aktiviteler 

Bebeklerde zeka gelişimi sağlayan aktiviteler kadar yapılmaması gereken hususlar da önem arz etmektedir. Bebeklerin zihinsel gelişimi için en önemli husus ise televizyon izletmemektedir. 0 – 2 yaş aralığındaki dönem bebeğin zeka gelişimi için önem arz eden adımlardan birisidir. Televizyonun pasif bir uyarıma sahip olması bebeğinizin zeka gelişimini yavaşlatacaktır. Bu dönemde bebeklere katiyen televizyon izlettirilmemesi gerekmektedir. Bu dönemde zeka gelişimini desteklemek için uygulamanız gereken metotlar şu şekildedir:

 • Bebeğiniz ağladığında görmezlikten gelmemeniz gerekmektedir. Her seferinde çocuğunuzu muhatap almalı ve ilgilenmelisiniz. 
 • Bebeğinizle oyunlar oynamalısınız. Bu noktada mutlaka zeka geliştirici oyunlar tarzı bir kısıtlamaya gerek olmamaktadır. Bebekler için güldüren ve eğlendiren her şey oyundur. 
 • Görsel ve işitsel nesneleri kullanarak bebeğinizin ayırt etme becerilerini arttırmalısınız. 
 • Oyuncaklarını görsel ve işitsel algılarını arttıracak nesneler arasından seçmelisiniz.  
 • Bebeğinizin çıkardığı kelimeleri ritimli bir şekilde tekrar ederek farkındalığını arttırmalısınız. Bu oyunun oynandığı çocuklar daha hızlı konuşmaktadır. 
 • Bebeğinize öğretmek istediklerinizi şarkılar eşliğinde öğretmeniz zihinsel gelişimini hızlandıracak ve hızlı öğrenmesini sağlayacaktır. 

Öncekini Oku

Bebeğin Üşüttüğünü Anlamanın Yolları

Sonrakini Oku

Bebeklerde Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir