Bebeklerin Baş Çevresi Ölçümü Önemli Midir?

Bebeklerde baş çevresi ölçümünün önemi, yeni doğan bebeğin beyin gelişiminin kontrol edilmesinde oldukça büyük bir rol üstlenmektedir. Bebeğin baş çevresi ölçüldükten sonra elde edilen değerlerin, gelişim döneminde olması gereken değerlere göre küçük ya da daha büyük olması durumunda bebeklerin ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalması söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden bebeklerde baş çevresi ölçümü, üzerinde ciddiyetle durulması gereken ve hafife alınmaması önem teşkil eden bir konudur.

Yeni doğum yapan anneler, bebeklerinin gelişimini yakından takip ederek herhangi bir hastalık belirtisinde erken müdahale etmek adına çok temkinli bir süreçten geçmektedir. Nitekim bebeklerde boy ve kilo ölçümlerinin düzenli olarak takip edilmesinin yanı sıra baş çevresi ölçümünün de yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bebeğin fiziksel sağlığının yerinde olup olmadığını anlamak için boy ve kilo ölçümlerine başvurulduğu gibi, zihinsel gelişiminin de doğal bir şekilde ilerlediğini gözlemlemek için baş çevresinin uzunluğu dikkate alınmaktadır.

Bebeklerde Baş Çevresi Ölçümü Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeklerde baş çevresi ölçümü yapmak için illa ki bir doktora gitmeye gerek yoktur. Anneler bazı noktalara dikkat ederek kendi başlarına da bebeklerinin baş çevresi ölçümünü düzenli olarak yapabilirler. Bebeğin baş çevresinin en ideal bir şekilde ölçülmesi için dikkat edilmesi gereken nokta, ölçümün bebeğin baş arka çıkıntısı ile kaşarlının hemen üzerinden olacak şekilde yapılmasıdır.

Uzmanlar, yeni doğan bebeklerin ilk 6 aylık gelişim süreçlerinde düzenli olarak baş çevresi ölçümü yapılmasını ve hatta bu ölçümlerin bebek 18 aylık olana kadar devam ettirilmesi gerektiğini sık sık hatırlatmaktadır. Bebeklerin kafalarının üst bölgesinde ulunan bıngıldağın erkenden kapanması durumunda baş büyüklüğünü olumsuz etkilenmesi söz konusu olmaktadır. Bu yüzden annelerin bebeklerinin baş bölgelerinin üst kısmına da dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Bebeklerde baş ölçümünde elde edilen değerlerin düzenli olarak kaydedilmesi ve yaşa göre normal değerler ile karşılaştırılması gerekmektedir. Dolayısıyla uzman doktorların gözetiminde bebeklerde baş çevresi ölçümü düzenli olarak yapıldıktan sonra herhangi bir olumsuz nitelik teşkil edecek değerlere ulaşılması durumunda erken tedavi uygulamasına başlanabilmektedir.

Öncekini Oku

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Sonrakini Oku

Yeni Doğan Bebeklerde Baş Çevresi Ölçümü Nasıl Yapılır?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir