Bebeklerde Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeğiniz kuru öksürük tedavisi için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bazı etkili yöntemler bulunmaktadır. Bebeklerde grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi durumlarda da ortaya çıkabilen bebeklerde kuru öksürük tedavisi için annelerin başvurabileceği doğal yöntemler özellikle sonbahar döneminden kışa geçerken çok faydalı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Grip ve soğuk algınlığı gibi bebekleri olumsuz etkileyecek bulaşıcı hastalıklar konusunda erken alınan önlemler bebeklerin çok kısa sürede toparlanmalarını ve sağlıklarını korumalarında etkili olmaktadır. Halk arasında balgamlı öksürük olarak adlandırılan, kuru öksürük her yaştan çocuklarda görülebileceği gibi bebeklerde de ortaya çıkabilmektedir. Kış aylarında en yaygın görülen rahatsızlıkların başını çeken öksürük, solunum yollarındaki sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Her ne kadar çocuk hastalıkları arasında yaygın görülen öksürük şikayeti çoğu zaman ciddi bir durumun habercisi olmasa da kuru öksürüğe bağlı olarak alerji ve tahriş edici etkenlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Öksürüğün Sebepleri

Bebeklerde kuru öksürüğün nedenleri çok çeşitli olabilir. Özellikle kış aylarında havaların da soğumaya başlamasıyla birlikte bebekler normalden daha fazla miktarda mukuslarını yutarlar ve bu durum da mukusların boğazın daha da gerisinde birikerek öksürüğe neden olmaktadır. Solunum yolu problemleri arasında görülen öksürükler bebeklerde çoğu zaman, soğuk algınlığı, nezle ve zatürre gibi hastalıklardan dolayı oraya çıkabilir. Öte yandan hırıltılı bir solunum ile görülen bronşit bebeklerde öksürmeyi de tetikleyen unsurların başında gelmektedir.

Emzirme Dönemindeki Bebeklerde Öksürük Tedavisi

Emzirme dönemindeki bebeklerde kuru öksürüğün tedavisi konusunda annelere bazı özel görevler düşmektedir. Uzmanlar bu dönemde bebeğinde öksürük gören annelerin bebeklerini sık sık emzirmelerini tavsiye etmektedir. Bunun yanı sıra doktor kontorlünde buhar vermek de bebeğin öksürüğünün yatışmasında etkili olmaktadır. 

Evde emzirme dönemindeki bebeğe uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında da buhar verme başta gelmektedir. Sıcak suyu açıp buharlaşma ortağı sağladıktan sonra bebeğin banyoda bir süre tutulup buhardan faydalanması sağlanabilir. Ancak bebeği doğrudan kaynar sıcak su ile kesinlikle temas ettirmemeye dikkat edilmelidir. 

Bununla birlikte 1 yaşından büyük bir çocuğunuzda kuru öksürük görülüyorsa, ılık suya birkaç damla limon damlatın ve bal ekleyip çocuğunuza içirmeniz öksürüğün kesilmesinde etkili olacaktır.

Bebeklerde Öksürüğün Tedavisinde Etkili Doğal Tarifler

Bebeklerde kuru öksürüğün tedavisinde etkili doğal karışımlar, pek çok annenin faydalandığı evde tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bunların arasında evdeki malzemeler kullanılarak karışık çay yapmak başta gelmektedir. Kuru öksürük görülen bebeğinizin öksürüğünün hafiflemesi için hazırlayabileceğiniz tarifler şunlardan oluşmaktadır:

Elma kabuğunu güzelce soyduktan sonra çekirdeği ile birlikte bir tutam ıhlamur, 1-2 adet karanfil, 1 dilim limon ve tarçın kabuğunu bebeğinizin ılık su ile tüketmesini sağlayın. Yoğun tadını daha kolay tüketilebilir hale getirmek için bal kullanabilirsiniz. Bunun dışında bebeklerde kuru öksürük tedavisi için ayva yaprağını ıhlamurla birlikte kaynatarak da öksürüğün geçmesinde etkili karışım hazırlayabilirsiniz. Ayrıca 2 tatlı kaşığı dut pekmezine karabiber ekleyip karıştırarak da bebeğiniz için etkili bir şurup hazırlayabilirsiniz.

Öncekini Oku

Bebeklerin Zihinsel Gelişimi İçin Neler Yapılmalıdır?

Sonrakini Oku

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir