Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? Bebeklerde Fitil Tedavisi

Bebeklerde kabızlık sebepleri pek çok annenin bebeklerinin bakımında en çok araştırdıkları konulardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bebeklik döneminde sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer alan kabızlık, bağırsakların normalden daha yavaş çalışması ve tüketilen besinlerin gerektiği gibi sindirilememesi ile ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde kabızlık nedenleri ve tedavisi konusunda uzman doktorların gözetiminde birtakım tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Kabız olan bebek için annelerin yapması gerekenlere dair detaylı bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de görülen kabızlık problemi çok sancılı geçebilmektedir. Genellik sindirim sorunlarına bağlı olarak gelişen kabızlığın bebeklik döneminde ortaya çıkmasında bir ya da birden fazla sebep bulunabilmektedir. Uzmanlar bebeklik döneminde görülen kabızlık problemlerinde, özellikle ilk 4 aydan sonra görülen kabızlık sorunları için 1 çay kaşığı miktarında keçiboynuzu pekmezinin sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa bebeğe verilmesi gerektiğini söylemektedir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde kabızlık probleminin anlaşılması konusunda annelere büyük görev düşmektedir. Özellikle yeni doğan döneminde görülen kabızlık sorunlarında, bebeğin boşaltım sisteminin gerektiği kadar gelişmemesi nedeniyle düzensiz kaka yapımı görülebilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken yani bebeklerde kabızlık sorununun anlaşılmasında önemli noktalardan biri de annenin bebeğin gün içinde ne kadar sıklıkla kaka yaptığı ve kaka rengine göre bazı gözlemler yapmasıdır. 

Bebeğin gün içinde kaka yapma sıklığı, tüketilen besinlerin niteliğine göre değişebilmekle birlikte eğer bebek 3,4 günde çok sıkıntılı bir şekilde kakasını yapıyorsa, kabızlık problemi belirtisi olarak görülebilir. Bununla birlikte yeni doğan bebeğin dışkısı başlangıçta yeşilimsi ile siyahımsı bir renk arasıyken, sadece anne sütü ile beslenen bu bebeklerde haftada 1 defa kaka yapması normal olarak görülmelidir. Anne sütünün yanı sıra ek gıda dönemine geçmeyip sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkı rengi çoğunlukla sarı renktir. Annelerin bebeklerinin kabızlık probleminin olup olmadığını kaka renginden de anlayabilmeleri mümkündür.

Örneğin normal şartlar altında her gün dışkılayan bir bebek, kakasını 2 – 3 günde bir yapıyor ve tuvaletini de yaparken ıkınır gibi zorlanıyorsa, ağlıyorsa bu durumda kabız olduğunu söylemek mümkün olabilmektedir. Bebeğin karın kısmının gergin olması, huzursuzluk yaşaması, dışkısını tanecik şeklinde yapması bebeklerde kabızlık belirtileridir.

Bebeklerde Kabızlık Tedavisinde Neler Yapılmalıdır?

Kabızlık yaşayan bebeklerin tedavisi için ilk olarak mutlaka doktora başvurulması önemlidir. Bunun yanı sıra bebeğinizde kabızlık belirtilerine rastladıysanız, kabız olan bebeğinizi rahatlatmak için bir çay kaşığı miktarında zeytinyağı içirebilirsiniz. Elma suyu da bebeklerde bağırsak hareketlenmesinde etkilidir. Ancak bebeğinizdeki kabızlık ileri bir seviye ise doktorunuzun tavsiyesi ile kabızlık fitili kullanabilirsiniz. 

Eğer bebeğinizde ciddi bir ateşlenme varsa ve bir türlü şurup içmiyorsa, tedavide fitiller tercih edilebilir. Fakat bebeklerde kabızlık nedenleri ve tedavisi konusunda ilk tercih fitil olmamalıdır.

Öncekini Oku

Bebeklerde Kış Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Sonrakini Oku

Bebeklerde Kabızlığı Önlemenin Yolları

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir