Bebeklerde Kabızlığı Önlemenin Yolları

Bebeklerde kabızlık önleme yöntemleri, özellikle yeni doğan bebeklerde çok etkili olmaktadır. Bebeklik döneminde en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olarak hemen hemen her annenin karşılaştığı kabızlık problemi, bebeğin bağırsaklarının normal seviyesinden daha yavaş çalışması ve ek mamaların yeterli seviyede sindirilememesine bağlı olarak meydana gelmektedir. Bebeklerde kabızlık tedavisi için uzman doktorlardan yardım alınabileceği gibi evde birtakım alternatif yöntemlerin uygulanması da bebekleri rahatlatabilmektedir. Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktora danışmanızda fayda bulunmaktadır.

Bebeklerde kabızlık problemi, bebeğin çektiği sancılar dolayısıyla çok sıkıntılı bir sürecin yaşanmasına neden olmaktadır. Genel olarak sindirim sorunları ile ortaya çıkan kabızlık, bebeklik döneminde pek çok farklı sebepten de kendini gösterebilmektedir. Bebek gelişim uzmanları, bebeklik döneminde görülen kabızlık sorunları hakkına annelere alternatif tedavi yöntemleri uygulamaları konusunda tavsiyelerde bulunmaktadır. Örneğin ilk 4 aylık dönem sonunda görülen bebeklerde kabızlık sorununun ortadan kaldırılmasında 1 çay kaşığı miktarında keçiboynuzu pekmezinin sabah ve akşam olacak şekilde günde 2 defa bebeklere verilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede bebeğin sindirim sistemini takviye ederek kabızlığın giderilmesi mümkün olabilmektedir.

Bebeklerde Kabızlığın Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerin kabız olduğunun göstergeleri, anneler tarafından yakından takip edilmesi gereken belirtilerden meydana gelmektedir. Bebeğin ilk gelişim döneminde boşaltım sisteminin yeteri kadar işlevini yerine getirmemesi durumuna bağlı olarak düzensiz kaka yapımı görülebilmektedir. Bu yüzden bebeğin kabızlık sorunu yaşayıp yaşamadığını anlamak için annenin bebeğinin gün içinde hangi sıklıkla dışkı yaptığını takip etmesi ve kaka rengini gözlemlemesi gerekmektedir.

Eğer bebeğiniz 3,4 günde çok bir olacak şekilde çok sıkıntılı ve sancılı bir halde kakasını yapıyorsa kabızlık belirtisi görülmektedir. Bunun yanı sıra yeni doğan bebeklerde anne sütünün yanın ek gıda tüketilmediği dönemde kaka rengi çoğunlukla sarı renktedir. Bu konuda renk değişimlerine dikkat ederek de bebeğin kabız olup olmadığını anlamak mümkündür.

Bebeklerde kabızlığın tedavisi için ilk başta annelerin mümkün olan en kısa sürede doktora başvurması gerekmektedir. Bununla birlikte bebeklerde kabızlık tedavisi için doktor kontrolünde fitil uygulaması ya da zeytinyağı tüketimi gibi yöntemler de tercih edilebilmektedir.

Öncekini Oku

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? Bebeklerde Fitil Tedavisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir