Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Bebeklerde ek gıdaya başlama zamanı, ilk 6 aydan sonraki dönemdir. Anne sütü bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri bebeğe sağlamaktadır. Bu nedenle ilk 6 aylık dönemde ek gıdaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Bebeğin sindirim sistemi de henüz ek gıda tüketmek için hazır değildir. Bu nedenle mide ve bağırsak rahatsızlıklarından kaçınmak için bu dönemde ek gıda önerilmemektedir. Bebeklerde ek gıda zamanı için en ideal zaman 6. aydır. Bu aydan itibaren bazı önemli hususlara dikkat ederek anne sütünün yanına takviye besinler ekleyebilirsiniz. Bebeğiniz iki yaşına gelene kadar engelleyici bir durum olmadığı sürece anne sütüne devam etmeniz önerilmektedir.  

Bebeklerde Ek Gıdaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde ek gıda döneminde dikkat edilecek hususlar şu şekilde listelenebilmektedir:

  • Öncelikle bu süreci aniden değil, yavaş yavaş ilerletmelisiniz. Başlangıçta bir tatlı kaşığı ek gıda yeterli olmaktadır. Ek gıdaya hızlı bir geçiş yapmanız alerji, kabızlık ya da ishal gibi yan etkilere sebep olabilmektedir. Unutmamalısınız ki bebeğinizin bağırsakları henüz sizin gibi beslenmeye alışık değildir. Bebeğinize alışması için zaman tanımalısınız.
  • Yavaş yavaş alıştırma sürecinde, her gün fazladan bir tatlı kaşığı ek gıda vererek ilerlemelisiniz. 
  • Devamlı yeni ek gıdalar yedirmemelisiniz. Bebeğinizin alışma sürecine katkı sağlamak için mümkün olduğunca aynı gıdalarla besleyerek devam etmelisiniz. 
  • Başlangıcı meyve suyu ve püreyle yapmak mantıklı olacaktır. Çünkü bu gıdalara alışma süreci diğer gıdalardan daha kısa sürmektedir. Turunçgilleri başlangıçta tercih etmemeniz önerilmektedir. Çünkü asidik meyvelerdir. 
  • Bebeklerde ek gıda zamanı alıştırma süreci içerisinde her hafta başka bir ek gıda denememelisiniz. Mutlaka yeni denediğiniz ek gıdanın yanında azda olsa bir öncekini de yedirmeye çalışmalısınız. 
  • Muhallebi ilk hafta için uygun bir tercih olmasa da sonraki haftalar için doğru bir ek gıda olacaktır. 

Bebekler Hangi Aylarda Ne Yemelidir?

Bebeklerin yaşına göre yiyebileceği ek gıdalar değişiklik gösterecektir. İlk 6 aylık dönemde bebek yalnızca anne sütü ile beslenecektir. 6-12 aylık dönemde ise anne sütü yine ek besin olarak devam ederken ek gıdalar alınabilmektedir. 12 aydan sonra ise anne sütü takviye besin haline gelmektedir. Besin türlerine göre yenilmesi gereken zamanlar şu şekildedir:

  • Hayvansal Gıdalar: 6. aydan itibaren yumurta sarısı tüketilebilmektedir. 7.aydan itibaren ise et tüketimi başlamaktadır. Deniz ürünleri en erken 8. aydan itibaren verilmelidir. 
  • Bakliyatlar: 9.aydan itibaren bebeğinize bakliyat vermeye başlayabilirsiniz. Kuru fasulye, bezelye ve nohut bebeğiniz için faydalı besinlerdir.
  • Sebzeler: Sebze tüketimi 6.aydan itibaren başlamaktadır. Başlangıçta sebze püresi ile bebeğinizin sebze tüketimini sağlayabilirsiniz. Daha sonra çorbalar da eklenebilmektedir. 
  • Yağlar: Bebeklerde ek gıda zamanı en erken başlayan besinlerden birisidir. Bitkisel yağ tüketimine 6. aydan itibaren başlayabilirsiniz. 

Öncekini Oku

Bebeklerin Zihinsel Gelişimi İçin Neler Yapılmalıdır?

Sonrakini Oku

Bebeklerin Baş Çevresi Ölçümü Önemli Midir?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir