Bebek Kundaklamanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Bebek kundaklamanın avantajları ve dezavantajları anneler tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Tam kundaklama ve yarım kundaklama olarak bilinen yöntemlerin bebek için faydalar sağladığı gibi zararlı olduğunu iddia eden pek çok kişi de bulunmaktadır. Bebeklerde tam kundaklama yapmanın, bebeğin ileriki yaşlarında kalça çıkıklığı problemi yaşamasına neden olduğu sık sık vurgulanmaktadır. Bu nedenle bebek kundaklama hakkında bilinmesi gerekenler, annelerin yeni doğan bebek bakımında çok büyük önem teşkil eden bir konudur.

Bebek kundaklama, toplumumuzda çok eski dönemlerden günümüze değin aktarılmış bir uygulamadır. Çünkü 9 ay boyunca anne karnında yaşayan bebeğin bu ortama alıştıktan sonra dış dünyaya yabancılık çekmesi kaçınılmazdır. Bu durumda bebeği daha huzurlu ve sakin bir hale getirmek, doğumdan sonra tedirginliğini azaltmak adında kundaklama yapılmaktadır. Kundaklamanın bebeklere uygulanıp uygulanmaması yönünde pek çok görüş bildirildiği görülmektedir.

Kundaklamanın Faydaları Nelerdir?

Bebekleri kundaklamanın faydaları, bebeğin kundaklama yöntemine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Dünyanın her yerinde yeni doğan bebeklere kundaklama yapıldığı görülmektedir. Özellikle bebeğin uyku problemleri yaşamasının önüne geçilmesi konusunda kundaklama yapıldığı bilinmektedir.

Bebeğin doğumdan sonra kendini dış dünyaya karşı yabancı hissetmesinin önüne geçmek için kundaklama iyi bir çözümdür. Bebeğin anne karnındaki gibi sıkın bir ortamda tutulması hem sakin hem de güvenli hissettirmektedir. Bu yüzden bebeklerin ağlamalarının önüne geçilebilmekte ve huzurlu bir uyku ortamı sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra sırt üstü yatırılmış halindeki bir bebeğin kundaklanması durumunda yüz üstü dönmesi mümkün olmadığı için ani bebek ölümleri riskinin de azaltıldığı görülmektedir. Ayrıca bebeğin elleri de sıkı biçimde sabit kaldığı için kendine zarar verme durumu ortadan kalkmaktadır.

Kundaklamanın Zararları Nelerdir?

Bebekleri kundaklamanın zararları konusunda ilk başta tam kundaklama yöntemi uygulandığında bebeğin bacaklarının gergin ve düz tutulması sebebiyle kalça çıkıklığı riskini ortaya çıkarmasıdır. Öte yandan yaklaşık 4 aylık bebeklerin kundaklanması, bebeklerin yüz üstü dönmesine engel teşkil etmediği için bu yaştaki bebeklerin kundaklanması oldukça tehlikelidir. Bebek kundaklama ayrıca bebeğin vücut ısısını artıracağı için sıcaktan bunalmalar da görülen zararlar arasındadır.

Öncekini Oku

Bebeğin Gelişiminde Anne Sütünün Önemi

Sonrakini Oku

Süt Kesilmesi Neden Olur? Anne Sütü Azaltan Besinlere Dikkat!

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir