Bebeğin Üşüttüğünü Anlamanın Yolları

Bebeğin üşüttüğünü tespit etme yolları, yeni doğum yapan annelerin mutlaka hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri konuların başında gelmektedir. Bebeklerinin doğum anından itibaren sağlıklarını en iyi şekilde korumak için gerekli tüm adımları atan anneler, endişelerini gidermek ve bebeklerinin üşüyüp üşümediğini anlamak için de birden fazla yöntem kullanabilirler. Bebeğin üşüdüğünü anlamak ve bu konuyu açıklığa kavuşturmak adına bazı basit yöntemleri uygulamak, endişelerin de ortadan kalkmasında etkili olmaktadır.

Bebeğin üşütmesi konusunda aile büyüklerinin de sık sık hatalı yönlendirmeler yaptığı görülmektedir. Toplumumuzda özellikle ilk defa anne olma deneyimini yaşamış kadınlara bu konuda aile büyüklerinden ya da çevreden çok müdahale edildiği görülmektedir. Bir örnekle açıklamak gerekirse bebeğin kaka rengini yeşil olarak gören kişiler, yeni doğan bebeğin üşüttüğünü düşünüp endişelenmektedir. Ancak bu endişeler oldukça yersizdir. Çünkü anne sütü emmeye başlayan bebeğin, sütten aldığı besinleri tam olarak sindirememesi sebebiyle zaman zaman yeşil renkte kaka yapması gayet normaldir. Bu durum bebeğin üşüdüğünü gösteren bir belirti olarak algılanmamalıdır.

Bebeğin Üşüttüğünü Gösteren Belirtiler

Bebeğin üşümesini gösteren belirtiler arasında bebeğin ellerinin ve ayaklarının soğuk olması da yanlış takip edilen belirtilerdendir. Çünkü metabolizmanın ve kan dolaşımının en uç noktaları eller ve ayaklardır. Yetişkin insanlarda olduğu gibi bebeklerin de yeni doğumdan sonra el ve ayaklarının normal vücut sıcaklığına göre soğuk olması gayet normaldir. Bu durum bebeğin üşüttüğünü gösteren belirtiler arasında yer almamaktadır.

Ancak bebeğin üşüttüğünün gösteren en önemli belirtilerin başında sırt ve göğüs bölgesinin soğuk olması öne çıkarılmaktadır. Bebeğin üşüdüğünü anlamak için bu bölgelerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bebeğin ensesinin soğuk olması da üşüdüğünü göstermektedir.

Bebeklerde gelişim döneminde yaşanan titreme nöbetleri de üşüdüğünü göstermemektedir. Bebeğin iki yana kollarını açıp titreme hareketi yapması yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen bir reflekstir. Bu durumda da endişe etmek yersiz olacaktır. Bebeğin üşüdüğünü anlamak için sık sık vücut sıcaklığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden termometre ile koltuk altı bölgesinden düzenli olarak derece kontrolü yapmak faydalıdır.

Öncekini Oku

Süt Kesilmesi Neden Olur? Anne Sütü Azaltan Besinlere Dikkat!

Sonrakini Oku

Bebeklerin Zihinsel Gelişimi İçin Neler Yapılmalıdır?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir