Bebeğin Gelişiminde Anne Sütünün Önemi

Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde anne sütünün faydaları, uzmanlar tarafından da annelere sık sık hatırlatılan konular arasında yer almaktadır. Mucizevi bir etki gösteren anne sütü bebeklere sağladığı yararlar kadar annelere de faydalı olan bir besindir. Özellikle yeni doğan bebeklerin ilk 6 aylık gelişim dönemlerinde mutlaka tüketmeleri gereken temel besin olarak lanse edilen anne sütü, bebeğin hem zihinsel hem de bedensel gelişiminde bir numaralı gıdadır. Anne sütünün önemi yalnızca bebekler için değil anneler için de öne çıkmaktadır. Çünkü annelerin doğum sonrasında fazla kilolarından kurtulmasından hücrelerinin yenilenmesine kadar pek çok biyolojik değişiminde anne sütü önemli bir rol üstlenmektedir.

Yeni dünyaya gelmiş bebeklerin zihinsel gelişiminde ve bedenlerinin günden güne güçlenmesinde önemli bir görevi bulunan anne sütü, bebeklerin özellikle ilk 6 aylık gelişim dönemlerinde tüm ihtiyaçlarına karşılık veren bir besindir. Çünkü bu dönemde bebeklerin gelişimi için ihtiyaç duydukları enerji, sıvı ve besin değerleri anne sütünde hepsi bir arada bulunmaktadır. Doğum sonrası emzirme döneminde üretimi başlayan anne sütünün faydaları bakımından yalnızca biyolojik avantajlarını söylemek yetersiz kalacaktır. Zira anne sütü anneler açısından da psikolojik, sosyal ve ekonomik olarak da birtakım avantajlar sağlamaktadır.

Anne Sütünün Faydaları

Bebekler için anne sütünün faydaları, uzmanların sık sık dile getirdiği konular arasında yer almaktadır. Yeni doğan bebeklerin ve özellikle premature yani erken doğum olan bebeklerin gelişim sürecinde ihtiyaç duydukları tüm besin değerleri anne sütünde bulunmaktadır. Yeni doğan bebeğin ilk 6 aylık gelişim döneminde anne sütü mutlaka kesilmeden verilmesi gereken bir besindir. Hatta bu sürecin sonunda da yani 6 aylık dönemin devamında da bebeklerin en az 2 yaşına kadar anne sütü almasına devam edilmesi gerekir.

Anne sütü bebeğin hem fiziksel gelişiminde hem de vücudunun dış etkilere karşı savunma mekanizmalarının oluşumunda önem taşıyan bir gıdadır. Anne sütü sayesinde bebekler bağışıklık sistemini de güçlendirebilmektedir. Ayrıca bebeğin ruhsal, fiziksel ve zeka gelişimini olumlu yönde etkilediği için anne sütünün önemi, yeni doğum yapan annelere sık sık hatırlatılmalıdır.

Öncekini Oku

Bebeğim Neden Çok Ağlıyor?

Sonrakini Oku

Bebek Kundaklamanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir