Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütünün bebeklere faydalarını saymakla bitirmek mümkün değildir. Bebek kadar anneye de mucizevi faydalar sağlayan anne sütü, bebeğin ilk 6 ay boyunca mutlaka tüketmesi gereken temel besinlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Bebeğin beslenmesi sırasında vücut sağlığından zihinsel gelişime kadar etkili olan anne sütü aynı zamanda annenin zayıflamasından hücrelerin yenilenmesine kadar da şifa dolu faydalara sahiptir. Anne sütünün faydaları bu kadar fazlayken, özellikle emzirme döneminde sütten kesilen ya da sütü azalan annelerin süt üretimini artırması için dikkat etmesi gerekenler de yazımızda yer almaktadır.

Anne sütü, yeni doğan bebeklerin hem bedenen hem de zihnen sağlıklı bir şkeilde büyüyüp gelişebilmeleri için önemli olan besinlerin başında gelmektedir. Bebeklerin ilk dönemlerindeki gelişimlerinde vücutlarında ihtiyaç duydukları enerji, sıvı ve besin değerlerini bir arada bulunduran çok önemli bir besin kaynağı olan anne sütü, doğum sonrası emzirme ile birlikte gelmektedir. Anne sütünün faydaları bakımından hem annelerde hem de bebeklerde psikolojik, sosyal ve hatta ekonomik olarak da faydaları olduğundan söz etmek mümkündür. 

Anne Sütünün Önemi 

Bebekler için anne sütünün önemi, özellikle prematüre yani erken doğan bebekler için çok daha fazladır. Erken dünyaya gelen bebeklerin gelişimi için anne sütü mükemmel bir besin kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, anne sütünün bebekler için mükemmel bir besin kaynağı olduğunu da sık sık vurgulamaktadır. Yeni doğan bebeğin altıncı ayından sonra ek gıda dönemi olarak adlandırılan süreç, aslında anne sütünün bırakılmadan ek besinler ile takviye edilmesi süreci olarak bilinmektedir. Bu nedenle 6. aydan sonra en az 2 yaşına kadar bebeklerin anne sütü almasına devam etmesi gerektiği uzmanlar tarafından sık sık hatırlatılmaktadır.

Her annenin memesinden gelen süt yalnızca kendisine ve bebeğine özel olduğu söylenmektedir. Bu özellik bile başlı başına anne sütünün ne kadar mucizevi bir gıda olduğunun göstergesi olarak kabul edilmektedir. Zamanından önce doğan yani premature bebeklerdin diğer bebeklere göre çok daha kolay ve sık bir şekilde rahatsızlandığı görülmektedir. İşte bu noktada tüm bebeklere ilaç gibi gelen kendi annesinin sütü, bebeğin gelişiminde ve vücut korumasında ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini özel olarak karşılamaya yetmektedir.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne sütü emmenin bebeğe faydaları, ilk etapta bebeğin ruhsal, fiziksel ve zeka gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Biberonla beslenen bebeklerin ilerleyen dönemlerde Tip 1 diyabet hastalığına yakalanma riskinin anne sütü emen bebeklere nazaran daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte orta kulak enfeksiyonu yakalanma riskini düşüren anne sütünün içindeki etkili besin değerleri sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi çok daha güçlü bir hale gelmektedir. Böylelikle anne sütünün faydaları arasında bebeğin hastalıklara karşı daha dirençli bir vücuda sahip olması da yer almaktadır.

Öncekini Oku

Bebeğimin Cilt Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Sonrakini Oku

Bebeğim Neden Çok Ağlıyor?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir