Anne Sütünü Azaltan Besinler Hangileridir?

Anne sütü üretimini azaltan besinler, özellikle emzirme döneminde annelerin en çok korktuğu gıdalar olarak dikkat çekmektedir. Besinlerin yanı sıra günlük hayatında annelerin yaşadığı sağlık sorunlarının tedavisinde kullandıkları bazı ilaçlar da emzirme döneminde olan kadınların süt üretimini olumsuz etkileyebilmekte hatta süt kesilmesine kadar ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Yeni dünyaya gelmiş bebeklerin anne sütüne ne kadar çok ihtiyaç duydukları göz önünde bulundurulduğunda anne sütü azaltan besinler ve ilaçlara karşı anneleri aşırı hassas hareket etmeleri tavsiye edilmektedir.

Bebeklerin ilk 6 aylık gelişim evrelerinde anne sütünün çok büyük önem taşıdığı, artık günümüzde herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bununla birlikte hamilelik döneminden itibaren başlayan annenin süt üretim süreci, bebeklerin doğumdan sonra gelişmelerine ve besin ihtiyaçlarına en iyi şekilde karşılık vermesi için anne sütünün oluşmasını sağlamaktadır. Anne sütünün bebeklere olduğu kadar annelere de psikolojik, fizyolojik ve biyolojik faydaları bulunduğu bilinmektedir.

Anne Sütünü Azaltan Besinler

Anne sütü üretimini azaltan besinler, dikkat edilmeden tüketildiğinde özellikle emzirme dönemindeki annelerin sütten kesilmesine neden olabilmektedir. Gerek sezaryen doğumda gerekse de normal doğumda belirli bir sürenin ardından emzirilmesi gereken bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri anne sütü sayesinde alabilmektedir. Emzirme döneminde her ne kadar bazı anneler fazla süt üretimini azaltmak için bazı yolları tercih etse de bazı anneler de sütten kesilme riskine karşı yedikleri gıda maddelerine ve besinlere çok dikkat etmektedir.

Anne sütünün bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel gelişiminde büyük önem taşıdığı bilinmektedir. Anne sütünün üretimi, hamilelik döneminden sonra annenin göğüslerindeki süt bezlerinin aktifleşmesiyle başlamaktadır. Bu süreçte annelerin süt üretimini olumsuz etkileyerek annenin sütten kesilmesine neden olacak kadar ciddi sorunlara yol açan besinlerin başında maydanoz ve nane gösterilmektedir. Maydanoz bitkisi, süt üretiminin artması için gerekli olan suyun vücut dışına atılmasına sebep olduğu için annenin emzirme döneminde maydanoz tüketmemeye özen göstermesi gerekmektedir. Öte yandan nane bitkisi de anne sütü azaltan besinler arasında olduğu için doğal özellikleri bakımından sütün kalitesini azaltan bir bitki olması sebebiyle tüketilmemesi gereken besinlerdendir.

Sonrakini Oku

Bebeğimin Cilt Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir